Historický radioklub československý

Akce na budově

Zpět na úvodní stránku HRČS
Zpět na budovu HRČS


Týdenní akce ve dnech 5. až 12. 8. 2007

Druhá týdenní akce Třešť 2007 začala v podstatě ihned po skončení letního setkání HRČS v Hůrkách přejezdem sběratelské party do klubovního svatostánku. Klasickou sestavu tentokrát doplnil i jeden z nejmladších členů radioklubu se svým kamarádem a dvěma televizory Lotos, ze kterých si chtěli za pomoci zkušenějších sběratelů postavit jeden hrající sbírkový, což se jim v zásadě podařilo. Oba zároveň přiložili ruku ke společnému dílu, za což jim patří dík a současně zjistili, že v tom hromadění rádií a televizorů nejsou sami, že je takových bláznů víc...

Na začátku týdne jsme navštívili zaniklou továrnu na nábytek Jospo, odkud klub před dvěma roky získal prototypy rozhlasových a televizních skříněk. Tehdy byla továrna ještě kompletní, vybavená technologiemi. O ty přišla zanedlouho poté v dražbě konkursní podstaty a dnes z ní zbyly jen chátrající a zdemolované trosky, na kterých zapracovali místní lovci kovů. Podle informací se celý areál má bourat a místo něho stát obchodní centrum.

Již v úterý byla dokončena sprcha do stavu, že jsme se mohli konečně umývat, aniž bychom museli někam jezdit. Během týdne jsme ještě napojili na kanalizační síť i okap na druhé straně budovy, definitivně se dokončila sprcha, Petr Svoboda, ačkoliv plánoval původně výstavbu dílny, začal navěšovat do kontoáru různé šedivé krabičky, základ to zdokonaleného zabezpečení budovy, takže se nakonec jen vyklidil prostor budoucí dílny a dočasně využil k výstavě rádií.

Víkend s parní jízdou se tentokráte díky počasí příliš nevyvedl, několikrát i vydatně zapršelo, takže výstava historické radiotechniky se uskutečnila pouze v budově v uvolněném prostoru budoucí dílny. Po přestěhování techniky se přízemí stalo průchozí kolem dokola, takže návštěvníci mohli zahájit exkurzi vysílači, jít kolem mixážního pultu z ČRo Brno, minout čerstvě sestavené dispečerské stanoviště rozhlasu po drátě a skončit u výrobků spotřební elektroniky, kde jako kuriozita byl v provozu gramoměnič Supraphon MD020 v hudební skříni Tesla Viola.

Sobotní výstavu obohatil svými exponáty i známý první sběratel cívkových magnetofonů Tesla (PSCMT) Pavel (Tomáš) Burda, který se uvolil uspořádat výstavku magnetofonů, i když aktivity klubu se sbíráním značky Tesla nemá příliš rád, jeho oblíbená věta je: "Neblázněte lidi, vždyť jste před léty Teslu nikdo nesbíral a neměl rád." Snad někdy pochopí, že čas trhnul oponou, Tesla se stala sběratelsky zajímavou záležitostí a s klubovními aktivitami v Třešti se dá nesouhlasit, je možno proti nim protestovat, ale to je asi tak vše, co se s tím dá dělat, řečeno slovy klasika. Krátce po instalaci na nástupišti u budovy mu sice magnetofony zmokly vydatným deštěm, ale příliš jim to neublížilo a návštěvníci se jen hrnuli, protože na stejné úrovni budovy, jako jeho výstavka, stála i parní lokomotiva.