Historický radioklub československý

Akce na budově

Zpět na úvodní stránku HRČS
Zpět na budovu HRČS


Druhá letní brigáda v Třešti 18. 7. – 26. 7. 2020

Uplynuly necelé dva týdny a parta nadšenců se znovu sešla v našem klubovním impériu, aby pokračovala v jeho zvelebování. Část vedení klubu sem ale musela dorazit trochu dříve, už ve čtvrtek 16.7. podvečer. V pátek ráno totiž proběhla u budovy depozitáře důležitá schůzka se zástupci Správy železnic.

Při jednom z květnových víkendů, kdy jsme se náhodou v menším počtu sešli v Třešti, jsme zjistili velmi nepříjemnou věc: Při náhlé průtrži mračen se kolejiště za depozitářem naplnilo vodou, která následně začala intenzivně pronikat do jeho sklepa. Bylo jasné, že tento stav je nutno řešit bezodkladně a tak jsme kontaktovali zástupce zmíněné instituce a dohodli termín schůzky. Výsledkem tohoto jednání byla, dlužno podotknout, velmi vstřícná dohoda, při které se SŽ zavázala, že nám pomůže vybudovat hydroizolaci stěny sousedící s kolejemi. Tato akce proběhne během třetí letní brigády.

S ohledem na přípravu tak náročné operace bylo ovšem nutné pozměnit harmonogram prací během druhé brigády, aby bylo vše perfektně připraveno. Hlavním bodem programu se tak stala likvidace rampy depozitáře, směřující ke kolejišti. Na terén pod ní by se nedostal bagr, který bude hrabat výkop pro uložení izolace. Rampa byla odlitá z dosti kvalitního betonu, dobře protkaná armaturou a důkladně prověřila fyzickou zdatnost zúčastněných. Nakonec se ale, díky nasazení dobrovolníků a za pomoci velkého bouracího kladiva, vše podařilo a rampa je již minulostí.

Další práce probíhaly i uvnitř depozitáře, kde se podařilo kompletně zakrýt zbývající díry v podlahách. V prvním patře byla zazděna nepotřebná okna a zlikvidováno staré železné násypkové potrubí, kterým se dopravovalo zrní přes zeď do vagónů a nákladních aut. Ze strany vchodových dveří se zdařilo zkrátit betonovou rampu na vyhovující míru – její dosavadní délku jsme nikterak nevyužili a sloužila spíše jako místo odpočinku místní omladiny, což se projevovalo množstvím poházených odpadků.

Znatelně pokročily i práce na nové ubytovně. Zdárně se podařilo dokončit pokládku topných trubek a následně celou podlahu, díky čemuž bylo možno přestěhovat postele a místnost začít plně využívat. Závěrem brigády pak proběhly další bourací práce v prostorách společenské místnosti.

Takto rozsáhlý objem prací by nebyl možný bez obětavých pracantů, kterých se tu tentokrát vystřídalo celkem patnáct, ani bez dobrého zázemí a především kvalitní stravy, o kterou se tentokrát zasloužil Jirka Hájek. Jeho divočák na víně byl skutečně excelentní.

Všem zúčastněným díky za vše a uvidíme se na další akci.

Honza Mottl