Historický radioklub československý

Akce na budově

Zpět na úvodní stránku HRČS
Zpět na budovu HRČS


První letní brigáda v Třešti 26. 6. – 6. 7. 2021

Nastal čas letních prázdnin, což pro "skalní třešťáky" znamená také začátek pracovní sezóny v našich klubovních svatostáncích. I když jsme se tu sešli během jara několikrát o víkendu, celotýdenní pobyt je vzhledem k pracovním možnostem přeci jen o dost efektivnější – není potřeba uklízet každý druhý den nářadí, lépe se shání potřebný materiál, na práci je daleko více času a mohou se rozjet i činnosti svým rozsahem poněkud větší.

Prvních čtyři brigádníci dorazili na místo již v pátek, postupně se jich tu pak vystřídalo celkem třináct. Hlavní náplní brigády bylo pokračování na výstavbě depozitářů v druhé budově a na rekonstrukci klubovní ubytovny.

V budově depozitáře se pokračovalo na rekonstrukci prvního patra. Podařilo se namontovat všechny sádrokartonové příčky, které zbývá už jen přetmelit a vymalovat. Došlo také na zazdívání nepotřebných oken, což byla práce poněkud zdlouhavá – veškerý materiál bylo totiž nutno dopravovat od budovy muzea. V depozitáři bohužel není vodovod, a tak se malta musela připravovat u muzea, kde jsou složené i cihly. Vše se pak dopravovalo auty a károu do vedlejší budovy. Bylo také namontováno osvětlení, které se podařilo dokončit a oživit po celém patře.

V ubytovně pak pokračovaly práce na přestavbě společné místnosti. Bylo zde nutno vybourat výklenek pro spižírnu, která bude sloužit pro přechovávání trvanlivějších potravin. Ty jsou v současné době dosti neprakticky ukládány ve sklepě muzea, kam je to z kuchyně poněkud daleko a ve sprše, což není právě ideální úložný prostor. Bourací práce poněkud zkomplikovala porucha bouracího kladiva, na místě neopravitelná a následně zdivo, které bylo v jedné části zhotoveno z velice kvalitního litého betonu. Všechny těžkosti se ale nakonec podařilo překonat a spižírnu nahrubo vybourat, i zhotovit potřebné nosné překlady.

Na víkend byly pak veškeré práce zastaveny, neboť u budovy muzea se konala malá narozeninová oslava. Po jejím konci, v neděli odpoledne a následně v pondělí, pak probíhaly drobné stěhovací a úklidové práce, při kterých byl do depozitáře nastěhován materiál pro další činnosti a celá budova se s předstihem chystala na letní klubovní setkání.

Počasí k nám po celou dobu bylo vcelku přívětivé, až na úterní večer, kdy se přihnala opravdu veliká průtrž mračen, doprovázená silným větrem. Škody na budovách naštěstí nenapáchala. O dobrou a vydatnou stravu se starali dva kuchaři, Jirka Hájek se svým pomocníkem Pepou Štochlem.

V úterý, v den státního svátku, jsme se pak po nezbytném úklidu rozjeli domů za svými všedními povinnostmi. Ne nadlouho, na konci července se tu sejdeme zas.

Honza Mottl