Historický radioklub československý

Akce na budově

Zpět na úvodní stránku HRČS
Zpět na budovu HRČS


Druhá letní brigáda 22.7. - 30.7. 2023

Po dvoutýdenní pauze, kdy jsme se doma věnovali všedním povinnostem, nebo odpočívali a čerpali novou energii, jsme se opět sešli v Třešti na dalším pokračování budovatelských prací. Účast byla počátkem týdne poněkud slabší, ale v polovině přibyli další pracanti, kterých se tu nakonec vystřídalo celkem dvanáct. Hlavní pracovní náplní bylo, stejně jako na předchozí brigádě, třídění a převoz exponátů z muzea do budovy depozitáře a stavební úpravy naší klubovny.

Převoz sbírkových exemplářů probíhal, stejně jako posledně, především v sekci televizních přijímačů. Martinovi Stránskému jakožto "televiznímu" správci, se podařilo přemístit a vytřídit téměř všechny televizory starších i novějších typů v dřevěných skříňkách, naskládaných ve druhém patře muzea. V místě tak vznikl volný prostor, který bude plně využit při třídění gramofonů a magnetofonů – ty na své přebrání a uložení zatím čekají. Pokračovalo se také v přemísťování a třídění měřicích přístrojů, o které se staral ,,měřákový“ správce Lukáš Petřík. Spolu s měřicími přístroji bylo třeba rozebrat a přesunout i úložný prostor – regály, které se pak v novém úložišti smontovaly do potřebného tvaru. Ukázalo se ovšem, že jejich kapacita je už nedostačující a do obou sekcí, jak TV přijímačů, tak měřicích přístrojů, bude třeba regály doplnit. Uložení exponátů do výšky nad sebe značně šetří volný prostor, kterého nikdy není dostatek. Nyní je vytříděna a zaevidována zhruba polovina exponátů této sekce, veškeré přebytky budou postupně nabízeny k prodeji. Současně také probíhala katalogizace exponátů v oddělení rozhlasových přijímačů, ve které Pavel Vejdělek velice pečlivě a přehledně označuje přírůstky umně vyrobenými visačkami.

Výrazně kupředu také pokročily práce na nové klubovně. V budoucí kuchyni byly položeny nové obklady, čehož se ujal profesionální zedník Michal, bratr Jirky Šťastného. Místnost bylo pak možno vymalovat, načisto uklidit a nainstalovat elektrické zásuvky. V celé společenské místnosti byly dokončeny opravy omítek a štuku, dokonce se stihlo i jednou vymalovat. Ve středu se dostavil kominík, který vyvložkoval a nastavil stávající komín, aby odpovídal současným předpisům.

Sobotu závěrečného víkendu jsme pojali jako den odpočinku od všech náročných fyzických činností. Na nádraží, kde byl uspořádán zábavný program, dorazil odpoledne parní vlak. Ve stánku bylo možno občerstvit se točeným pivkem a dobře opečenou klobásou. Zábavné odpoledne se projevilo i zvýšeným zájmem přítomných o naše muzeum, kterých se zde vystřídala necelá stovka.

Jízda parního vlaku byla příjemnou tečkou za celým pracovním týdnem, v neděli jsme se všichni rozjeli domů. Ale za dva týdny se tu sejdeme zas.

Honza Mottl