Historický radioklub československý

Akce na budově

Zpět na úvodní stránku HRČS
Zpět na budovu HRČS


Odmykání Třeště 28. 3. – 1. 4. 2024

Konec zimního období, nástup jara a především Velikonoční svátky jsou pro pravidelné účastníky třešťských brigád signálem, že začátek další pracovní sezony se blíží. Nejinak tomu bylo i letos, kdy jsme se opět na Velikonoce sjeli v Třešti započít další, v pořadí už jednadvacátou sezónu. Hlavním úkolem bylo připravit po zimním čase expozici, která se pro návštěvníky otevřela v sobotu 30. března. Dalším důležitým bodem programu byl generální úklid všech tří kůlen směrem k budově nádraží.

Příprava expozice byla poměrně snadná. Přes zimu se zde téměř nic nedělo a tak stačilo trochu pouklidit, otřít prach a odnosit několik sbírkových přírůstků, které tu přechodně uložili někteří správci. Toto vše proběhlo bez větších potíží a v pátek odpoledne bylo vše nachystáno pro první sobotní návštěvníky.

Poněkud větší úsilí si vyžádal naplánovaný úklid kůlen. První z nich, sloužící jako přírůstková místnost, byla prakticky celá vystěhována. Dřevěný regál, který svými rozměry a především nosností již nevyhovoval, byl rozebrán a místo něj kluci namontovali regál nový, se širokými kovovými policemi, do kterého se vejde podstatně více věcí. Starý původní regál byl pak přeměněn na palivové dříví, stejně jako další dřevo naskládané v prostřední kůlničce, která slouží jako dřevník. Po naporcování veškerého dříví na cirkulárce máme zásobu na několik zimních sezón. Poté následoval úklid třetí, prostorově největší kůlny. I zde byla spousta věcí, především dřeva, pro které jsme už neměli využití a skončilo jako zdroj topiva do klubovních kamen. Po celkovém úklidu a vytřídění dalších nepotřebných předmětů se užitný prostor kůlny několikanásobně zvětšil a bylo možno sem přestěhovat i některé užitečné věci z přírůstkové kůlny. Na pozemku okolo klubovny byly také vyřezány náletové dřeviny, které už byly značně přerostlé.

Vyklízení kůlniček zabralo opravdu hodně času a sil, ale v neděli podvečer bylo vše hotovo a uklizeno. A protože panovalo vcelku vlídné počasí, bylo možno rozdělat oheň a poklábosit u pečeného buřtíku a dobrého točeného pivka.

Pondělní dopoledne jsme pak věnovali stěhování nového exponátu - divadelní světelné režie, na místo svého uložení. Vzhledem k rozměrům a především hmotnosti tohoto ,,drobečku“ to byl výkon opravdu úctyhodný a chvílemi byla situace dosti vypjatá. Vše se ale nakonec podařilo a exponát je již na svém místě.

To byl také poslední úkol Velikonoční brigády a po chutném obědě jsme se postupně rozjeli do svých domovů. Ale ne nadlouho, brzy se tu zase sejdeme.

Honza Mottl