Historický radioklub československý

Klubovní akce

Zpět na úvodní stránku HRČS
Zpět na klubovní akce


Lužice, jaro 2022

Setkání v Lužicích poblíž Hodonína bylo původně plánováno na jaro 2020, tedy už předloni. Tehdy však do Evropy dorazila neznámá věc – nemoc nazývaná korona. Ze stejných důvodů neproběhlo ani loňské jarní setkání. Naštěstí do třetice všeho dobrého vše klaplo a po dvou letech jsme mohli zahájit sezónu klubovních setkání jak se patří.

Sokolovna, jejíž sál jsme dostali k dispozici, prošla nedávno celkovou rekonstrukcí. Sál byl světlý a prostorný a hlavně vybavený nábytkem a ozvučovací technikou. Pořadatelům byla budova zpřístupněna už o půl sedmé ráno, takže na přípravu a rozmístění stolů v sále a pódiu byl dostatek času. První hosté dorazili kolem půl osmé a začali připravené stoly plnit různými přístroji a radiomateriálem. Jak bývá zvykem, první lukrativní obchody proběhly dříve, než se některé přístroje dotkly stolů. Ale i tak bylo vidět v sále dost sběratelsky oblíbených přístrojů, sešly se dokonce tři přijímače Philips 964A „Motýlek“. Sběratelskému zájmu se těší poslední dobou i televizory a tranzistorové přijímače (samozřejmě značky Tesla), které už nějakou dobu patří mezi stálý sortiment klubovních bazarů a dražeb. Nechyběl ani tradiční bazar, tedy prodej veškerého rádiosortimentu mimo dražbu, k mání bylo nepřeberné množství atraktivních součástek a náhradních dílů od knoflíků, přes transformátory, cívky, elektronky, reproduktory až kompletní šasi radiopřijímačů.

Vyvolávání předmětů přihlášených do dražby nastalo, jak již bývá zvykem, lehce po desáté dopolední. Do dražby se zaregistrovalo celkem třináct prodávajících, počet dražených předmětů se nijak nelišil od předchozích setkání. Ačkoliv byly v sále k vidění docela hezké přístroje, ceny některých skončily nepochopitelně proklatě nízko. Licitátor dražby Pavel Boudný musel zpočátku nakupující hodně pobízet, aby účastníci vůbec zvedli kartu i při jednokorunových vyvolávacích cenách za šedesát let staré přístroje či při dvojciferných vyvolávacích cenách za přístroje z přelomu 40. a 50. let. Na své si tedy přišli hlavně nakupující a mladí začínající sběratelé. O zachovalé a nepoškozené či nepobastlené přístroje byl zájem podstatně větší. Byly však i dva případy, kdy si byl prodejce jistý hodnotou plynoucí z dokonalého stavu nabízených kusů (Telefunken Viking 125WL s vyvolávací cenou 4000 Kč či diskový reproduktor RCA Radiola 103 z konce 20. let s vyvolávací cenou 2800 Kč) a oba přístroje po chvíli váhání našly své zájemce. Během dražby se nálada v sále poněkud zlepšila a s ní i výsledné ceny. V krátkosti tedy uvádíme konečné ceny kompletních či hezky zachovalých přístrojů proběhlých dražbou: Tungsram 151 za 500 Kč, Philips 2773 „Megaphil“ funkční za 2000 Kč, Philips 750A Credo za 900 Kč, Telefunken Rio (původní, ale bez ZS), Tungsram 444, Mikrofona Lady po 700 Kč, Tesla 613A za 1100 Kč, Tesla Sputnik za 300 Kč, Philips 964A Motýlek (s opravovanou, dolévanou skříňkou, jinak komplet) za 450 Kč, Tesla 845A Beseda za 250 Kč, raritní francouzský Ideal Junior za 400 Kč, exportní Tesla 528A-7 Rondo II či funkční Empo Poem po 350 Kč atd. Vydražily se i dobové originální plakáty na přijímač Tesla Romance, žárovky Philips či Rektra po 400 Kč a jeden větší plakát Philips za 1100 Kč. Kolega Slávek Škopík opět, jak bývá jeho zvykem, věnoval veškerý výtěžek z prodeje svých předmětů ve prospěch radioklubu. Děkujeme.

Nálada byla během dražby pohodová, došlo i na vtipkování, akce proběhla na jeden zátah a nakonec vypadali všichni spokojeně. V budově sokolovny byla k dispozici restaurace s nabídkou alko i nealko nápojů, občerstvení, klobás i hotových jídel, čehož drtivá většina účastníků setkání využila.

Na úplný závěr prvního letošního setkání jsme sklidili za pomoci některých členů nábytek a uvedli sál do původního stavu.

Na závěr se sluší poděkovat kolegovi Karlu Frýdkovi, který pro nás zajistil lužickou sokolovnu i občerstvení.

Pavel Boudný, Radiojournal