Historický radioklub československý

Klubovní akce

Zpět na úvodní stránku HRČS
Zpět na klubovní akce


Rokycany, podzim 2017

Letos jakoby někdo pomíchal kalendář, alespoň co se počasí týče... Konec srpna přeskočil přímo do října a zářijové babí léto se schovávalo někde za bukem. Ve Svatém Petrovi se nejspíše pohnulo svědomí, a tak nám pro naše setkání vyčaroval alespoň malou reminiscenci léta. Rokycanská sokolovna, na níž jsme byli léta zvyklí, byla na sklonku minulého roku z havarijních důvodů uzavřena. Proto bylo nutné pro naši akci hledat nové misto. Volba padla na nedaleký sál patřící restauraci Na střelnici. Hned v pátek jsme jej museli připravit: Nanosit stoly, prostírání, židle, zapojit pódium a ozvučení. Restaurant má i příjemnou zahrádku a venkovní prostranství s pódiem hřištěm. Areál je z jedné strany lemován vysokou zdí původních hradeb rokycanského opevnění.

Ráno, kolem osmé hodiny, se sál otevřel a jako obvykle jej návštěvníci nahromadili různými věcmi k prodeji. Stoly se tentokrát zaplnily neobvykle rychle, neboť přístroje si členové podávali z aut přímo do sálu otevřenými okny. Posléze jimi dovnitř vlezli i někteří návštěvníci, někteří bohužel nezvaní, jak se později ukázalo...

Dražba začala v obvyklém čase, tedy lehce po desáté hodině. Rozjížděla se poněkud pomaleji než je obvyklé, jakoby chybělo nadšení a nálada dřívějších časů. Nabízené předměty jsou stále mladšího data, dokonce byly nabízeny i přístroje, jež nelze označit coby historické: Autorádio Sencor či scannery na amatérská pásma s LCD displejem a laděním PLL syntézou. Zájem o tyto produkty byl v dražbě pochopitelně mizivý. Asi polovina předmětů nesla značku Tesla. Předválečných aparátů bylo v nabídce zoufale málo. Přes oceán za námi dorazil i kolega Jirka Placek. Jak u něj bývá zvykem, do dražby vždy přihlásí zajímavý přístroj americké provenience s tím, že výtěžek věnuje ve prospěch klubu. Tentokrát jím byla kaplička Philco a její nový majitel ji získal za 4300 korun. Jirkovi i přihazujícím zájemcům tímto děkujeme.

Aukce proběhla bez přestávky, tedy na jeden zátah a poslední položka padla kolem poledního. Při sklízení předmětů ze sálu do aut došlo bohužel k velmi nepříjemnému jevu, který za celou historii našich akcí nemá obdoby – krádeži. Jeden účastník, dlouholetý člen klubu, měl ve své fotobrašně výtěžek z prodaných předmětů ve výši bezmála 4500 Kč. Stačila pouhá chvilka nepozornosti při vyklízení sálu. Jeho smůlou bylo, že peníze byly vidět přes průhlednou síťkovanou část pootevřené brašny pověšené na židli. Příležitost vytvořila v komsi mezi námi zloděje, který neodolal a snadno se na úkor jiného obohatil... Na setkáních vás opakovaně vyzýváme k viditelnému nošení členské průkazky. Stačí ji připevnit ke stuze na krk nebo zavíracím špendlíkem za oděv. Je to naprostá maličkost. Naše setkání navštěvuje stále více nových členů, jejichž tváře ještě neznáme a oni neznají ty naše. Přesto je mezi námi hodně lidí tyto výzvy nerespektujících a odbyvších to mávnutím rukou... Jedinec bez průkazu nemusí být nutně nový člen radioklubu, ale třeba potencionální vetřelec a zloděj.

Vedení klubu vyhodnotilo setkání Na střelnici jako dosti slabé. Vzhledem k ceně za pronájem sálu budeme na příští podzim hledat místo s lepšími podmínkami parkování, servisu a neposledně i ceny.