Historický radioklub československý

Příprava na stěhování sbírky HRČS

Zpět na úvodní stránku HRČS
Zpět na budovu HRČS

Jak probíhalo stěhování vysílače

Ve dnech 30. 04. až 03. 05. 2003 jsme provedli demontáž dlouhovlnného vysílače v Poděbradech a dalších vysílacích zařízení v sále poděbradské "Rádiovky". Ve středu 30. dubna 2003 večer, kdy jsme pomaličku začali s rozebíráním některých věcí a stále však ještě byla zařízení téměř v původním stavu, jsme ze stávajícího, dnes již minulého a proto nikdy neopakovatelého stavu všech zařízení, pořídili videozáznam. Bohužel z celé akce nebudou žádné fotky, protože se nenašel nikdo, kdo by měl čas a chuť tuto ojedinělou akci přijet vyfotit. Protože se to již nebude nikdy opakovat, je to věčná (doslova!!) škoda (pár fotek se přece jen nakonec našlo). Ve čtvrtek během dne již byly demontovány hlavní části dlouhovlnce a napaletována ostatní menší vysílací zařízení včetně jejich částečného rozebrání kvůli hmotnosti (trafáky, tlumivky, mechanika). V tomto stavu již demontované fragmenty nepřipomínaly z původního zařízení téměř nic... První kolega s elektronickým foťákem (Míra Beránek) se objevil až v pátek, kdy už byla většina věcí rozebrána a zdvižena na palety a nebylo už co vlastně dokumentovat. Pozoruhodná událost rozebíracího procesu byla jednak výšková akrobacie Franty Daňka při demontáži anténního přívodu vysílače, jednak rozebírání jednoho ze dvou variometrů DV vysílače. Druhý DV variometr si zamluvilo Technické muzeum Praha. To už ale byl pátek večer a palet s naloženými předměty v sále kvapem přibývalo...

Nejvíc práce dalo odpojení výkonových částí jak DV tak i KV vysílače od vzduchotechniky, jejíž přívody byly v suterénu napojeny na tzv. exhaustory a byly zjevně smontovány ještě když kostra celého zařízení byla prázdná. Chlazení koncových elektronek zdejších vysílačů bylo tzv. vzduchové exhausční, tj. vzduch byl do skleněných límců elektronek nasáván zhora, skříněmi zařízení z prostoru sálu vysílačů, proudil kolem baněk a měděných radiátorů elektronek a exhausčním ventilátorem byl vtahován do suterénu, odkud byl buďto vypouštěn mimo budovu anebo byl využit k temperování suterénních prostor budovy vysílače. Při demontáži těch částí, které se nacházely ve výšce (anténní přívody a dlouhovlnný variometr) předváděl Franta Daněk doslova akrobatické kousky. Dlouhovlnný variometr jsme kvůli výšce museli rozebrat na dvě části pomocí mostového jeřábu, který ale jezdí jen v přední "konferenční" části sálu, takže vario bylo nutno naložit na paletu v celku a převézt pod jeřáb. Další lahůdkou byla demontáž napájecího trafáčku dlouhovlnce: je sice na kolečkách, ale váží 1100 kg. Tam už šlo "o krk", protože paleta pod tímto "miminkem" praskala a nikdo nevěděl, kdy se nám trafáček z palety zhroutí. Jak jej budeme nakládat na kamion - to bude opravdu zážitek. Dalším "zážitkem" ze kterého mám opravdu obavy, je vystěhování dvoutunové skříně KV vysílače, která má rám ze svařovaných profilů a také nedá dost dobře rozebrat. Tady půjde o milimetry!!! V případě nutnosti ale bude nutno sáhnout po rozbrušovačce a něco přečnívajícího bohužel uříznout. V sobotu probíhalo vystěhování depozitáře klubové sbírky Nadace Tesla ze suterénních prostor a uložení rozmanitých předmětů depozitáře na palety. Pokud si dokážete vy, kteří jste již na Rádiovce byli, vybavit rozlohu toho centrálního sálu, tak všechny předměty naložené na paletách zabírají celou plochu té zadní části za závěsem až úplně k zadním dveřím na nákladní rampu. Odhadli jsme to tak na tři velké kamiony.

Termín stěhování z Rádiovky do Třeště je sjednán v návaznosti na nákup objektu v Třešti, jeho zabezpečení mřížemi do oken a na možnost přistavení kamionu. Objekt bude převeden do vlastnictví HRČS v pátek 23. května 2003 a ještě týž den zahájíme pracovní víkend na novém objektu: převážně zednické a tesařské práce a zazdívání okenních mříží. Při odvozu z Poděbrad do Třešti poslední květnový víkend bude potřeba ještě víc lidí, než při demontáži, protože hlavně vykládka a rozmístění v Třešti budou asi dosti složité. Především je bezpodmínečně nutné zajistit aspoň dva paleťáky s kvalitní hydraulikou, které nekleknou když se na ně naloží půl tuny. Každá pomocná ruka je tedy vítána již tento víkend v Třešti a o stěhovacím víkendu 30. 5. až 1. 6. 2003 nejprve v Poděbradech (již pátek večer!) a bezprostředně po naložení také v Třešti. Montérky, pracovní rukavice (!) a nějaké nářadí s sebou. Každý, kdo má zájem jakkoli pomoci, bude vítán. Bližší informace pro zájemce o tuto DŘINU: Petr Fridrich, nebo Franta Peřina. Text: Franta Peřina.

Fotografie z přípravy na stěhování přístrojů z Poděbrad

Výroba mříží pro klubovní objekt

Při rozebírání vysílačů v Poděbradech byla kostra jednoho vysílače (je vidět nahoře na obrázku "Demontáž") rozřezána na díly , ze kterých se měly zhotovit ochranné mříže do nového klubovního depozitáře. Zhotovení mříží dokumentují následující fotografie. Největší práce byla obrousit nařezané části od staré barvy, aby šly svařit. Příště snad raději použijeme nový materiál.