Historický radioklub československý

Klubovní akce

Zpět na úvodní stránku HRČS
Zpět na klubovní akce


Třešť, léto 2016

Pro většinu členů radioklubu je třešťské setkání jako každé jiné. Ráno přijedou, vystaví rádia, nebo jen nakoupí a zase odjedou. Někteří však toto setkání berou z jiného pohledu. Vědí, že Třešť je pro klub městem sídelním a tím sídlem je naše muzeum s ubytovnou. Vyspání v ní je sice skromné a prozatím poněkud spartánské, leč pro zálesáka naprosto luxusní. Po pravdě řečeno, letos dorazilo v pátek, tedy den před setkáním tolik lidí, že je skoro nebylo kde ubytovat. Ještě, že jsme vybudovali obytnou chatku na místě rozvrzané kůlny... Páteční večer u ohně byl příjemný, uvolněný. Opékaly se špekáčky, pilo se, hrálo na kytaru, zpívalo a veselilo. Takové milé ukončení druhé týdenní brigády.

Úderem osmé hodiny sobotního rána byl sběratelstvu otevřen kulturní dům, v němž bylo pro akci vše připraveno. Stoly se rychle zaplnily nám důvěrně známým sortimentem a zanedlouho to v sále hučelo jak u splavu. Některé obchody proběhly ještě před zahájením programu. Lehce po desáté hodině dostal slovo Honza Šatava, dlouholetý licitátorský společník Franty Peřiny. V několika větách vzpomenul na našeho kolegu a spoluzakladatele klubu. Františkův náhlý a nečekaný odchod z tohoto světa byl pro mnoho členů šokem. Památku na Františka jsme uctili minutou ticha...

Poté se mikrofonu ujal náš pražský kolega Ladislav Kehar a seznámil nás s historií záznamových médií používaných v československém rozhlase. Pro názornost některá ukázal in natura: Želatinovou fólii, povlakovou desku, vzorek ocelového pásu Blattnerphonu a kousek materiálu pro stroje Philips-Miller v originální plechové krabici. Láďova přednáška o záznamových technologiích a materiálech nasazovaných v rozhlasové praxi doplnila článek vyšlý v posledním čísle RJ. Veškeré předváděné vzorky jsme na konci přednášky obdrželi do našeho klubovního archivu.

Aukce samotná proběhla na jeden zátah a bez přestávky. Sortiment se nijak nelišil od zažitých zvyklostí, z toho se odvíjely i ceny. Snad do půlky dražby nepřekročila žádná částka tisícovku. Výjimkou byl mimo jiné přijímač Telegrafia 50, švédská dvoulampovka z počátku 30. let a Philips 2511. Poslední jmenovaný přístroj dražil kolega Juraj Mlynár a výtěžek z aukce Philipsky věnoval ve prospěch klubu. Srdečně děkujeme... Mnozí si povšimli, že poválečné přístroje značky Tesla nejen že cenou dohnaly aparáty předválečné, ale v několika případech je předstihly... Tesla je mezi sběrateli prostě „in“ a zdá se, že zájem o tuto značku poroste. Poslední položka dražby padla lehce před třináctou hodinou. V tu dobu už se podávaly obědy, na výběr byl hovězí guláš nebo svíčková na smetaně. Oba pokrmy chutnaly výtečně. O krmi se tradičně postaral kolega Jaroslav Blažke. V předsálí ani letos nechyběl bar s rychlým občerstvením a nápoji. Barmanem byl tradičně Honza Mottl, jemuž sekundoval Tomáš Hanák.

Poslední účastníci setkání opustili sál kolem půl třetí, někteří navštívili klubovní muzeum, aby posoudili výsledky práce brigádníků, kurátorů a tvůrců expozic. Několik brigádníků zůstalo v Třešti až do nedělního podvečera, neboť chtěli dokončit rozdělanou práci.

Pavel Boudný