Historický radioklub československý

Klubovní akce

Zpět na úvodní stránku HRČS
Zpět na klubovní akce


Veselí nad Lužnicí 2018

Dříve bývalo zvykem, že se každoročně jedno setkání našeho klubu konalo na železniční stanici, zpravidla úzkorozchodné. Zdálo se, že tyto časy jsou nenávratně pryč, leč náš dlouholetý kolega Honza Šatavou nabídl pro letošek prostory železničního depa v areálu žst Veselí nad Lužnicí. Podmínka ovšem byla, že pro setkání musíme zajistit nábytek, respektive stoly a nějaké židle. Štěstí nám přálo a jedna základní škola v brněnském Komíně zrovna nabízela docela luxusní lavice za odvoz. Skupina brigádníků lavice postupně přemístila z půdy školy až do Veselí, kde už nic nebránilo připravit a uspořádat setkání.

Hned ráno kolem osmé se prostory začaly naplňovat známými lidmi nosícími ještě známější přístroje na připravené lavice. Směs donesených přístrojů byla obvyklá, nechyběly klenoty ani běžné přístroje včetně několika televizorů. Účast byla ovšem poněkud skromná, což se odráželo v počtu přihlášek do dražby. Ale s tím se počítá, první letní setkání je spíše o kontaktu mezi sběrateli, než-li pouhém obchodování. Aukci bylo nutné mírně odložit, poněvadž stánek s občerstvením velkým příkonem spotřebičů opakovaně shazoval jistič a lidé čekající ve frontě na dobroty se nemohli věnovat aukci. Problém byl vyřešen přepojením stánku na silnější elektrorozvod. Dražba se poté docela svižně rozjela a výsledky mnohé překvapily: Například velmi vzácný přijímač Iron 407 z roku 1934 se vydražil za pouhých 500 Kč, Titan Atlas za 3100 Kč, ikonický Iron Gamma 40 za 800... Drtivá většina cen však nepřekročila stokorunu. Z toho plyne, že radost měli především ti, co nakupovali. I proto se vyplácí naše setkání navštěvovat, sice za málo prodáte, ale zase pořídíte za hubičku...

Po skončení dražby se osazenstvo setkání nerozprchlo, jak bývá jindy a jinde zvykem. Náš hostitel Honza Šatava nás pozval na malou exkurzi prostor depa. K vidění byly různá historická železniční vozidla připravená k restaurování, včetně unikátního poštovního vozu. P Největší atrakcí byla pro mnohé projížďka na lokotraktoru přes přenastavení točny. Milovníci velkých strojů nadšeně prohlíželi útroby vozidel, zvláště pak motory dvou lokomotiv. Na setkání se též sešli protagonisté chystané rubriky RJ „Gramofonografie“ a publiku hráli k lepší náladě na pérové gramofony. Počasí nám přálo, nebylo ani horko ani zima, sluníčko na nás občas mžouralo přes mraky. Kolem třetí odpoledne jsme se rozloučili, menší skupinka účastníků ještě chutně poobědvala v nádražní restauraci krásně opravené stanice. Zkrátka fajn uvolněný den.

Pavel Boudný