Historický radioklub československý

Klubovní akce

Zpět na úvodní stránku HRČS
Zpět na klubovní akce


Vizovice, jaro 2023

Po sběratelském zimním půlročním spánku opět nastala možnost se potkat na jarním setkání, provětrat naše kutlochy od nepotřebného harampádí a zahájit tak letošní sezónu akcí našeho spolku. Letos padla volba na již prověřenou vizovickou sokolovnu, kde jsme se naposledy setkali v roce 2019, tedy rok před nešťastným kovidovým omezením. Pokud mne paměť neklame, ve Vizovicích se setkáváme celkem počtvrté. Vzpomínané počáteční potíže s nedostatečným osvětlením a nazvučením jsou již dávnou minulostí, takže historický sál splnil naše požadavky naprosto dokonale.

Počasí nám letos přálo, na rozdíl od května, kdy tyto řádky vznikají, byla druhá polovina dubna teplotně velmi příjemná. Jak bývá obvyklé, organizátoři se ve Vizovicích setkali již v pátek, aby připravili nábytek v sále. Ozvučení bylo přivezeno a instalováno až během soboty kdy již byl sál zaplněn členstvem a jejich radioskvosty. Při vstupu do sálu, hned napravo vchodu, budila pozornost hromádka přístrojů nabízených kolegy Horákovými ještě před zahájením dražby. Skvosty, jakými byl přijímač REL2AD, kaplička Ingelen REX či reproduktor Arcophon z konce 20. let brzy našly své nové majitele. Horákovi z hromádky vybrali i hezky vypadající kolínský Modrý Bod LW4004 a darovali jej radioklubu k vydražení ve prospěch střechy depozitáře. Přijímač našel nejvyššího zájemce za 1700 Kč. Kolega Marek Svoboda věnoval ve prospěch střechy raritní americký měřič elektronek, kterého si nový majitel cenil na krásných 2700 Kč. Kolega Miloslav Škopík, jako vždy, věnoval veškerý výtěžek ze své dražební nabídky ve prospěch střechy depozitáře. Všem přispěvatelům (snad jsem na nikoho nezapomněl) hluboce děkujeme za projevenou přízeň.

Tradičně zde uvádím nejvyšší cenové nabídky dražby, tudíž ani teď neudělám výjimku: Mikrofona 259 za 300, MK Panfon Luxus za 400, skříň na Telefunken 600 kompletní, ale s prasklinou za 100, Radiotechna Chorál krásně zachovalý, nekorodovaný za 1200, Iron Penta za 350, docela řídce vídaný REL479 s mezifrekvencí 1620 kHz a laděním SV a DV j jednom rozsahu s vyvolávací cenou pouhých 900 Kč svého zájemce nenašel. Již dlouho zde uvádím, že ceny Tesel začínají pomalu dýchat na záda výrobkům tradičních předválečných firem. Letos je však dohnaly a snad i předehnaly: Stereodirigent za 500 Kč, 632A za 1100, Lambda 5 bez reproskříně za 600, vojenský komunikační přijímač R4 za 800 a R5 za 1100, malá bakelitová Tesla Trio; verze se svislým ladicím kondenzátorem za 200, Blaník 605A za 50, mírně omšelá, leč hrající Romance nikoho nezaujala ani za 1 Kč, zato velmi zachovalá a funkční 516 skončila na 700 korunách. Podotýkám, že mezi jmenovanými přístroji nebyly žádné nekompletní či olezlé polorozpadliny, ale pouze celistvé kousky. Dražby se zúčastnilo celkem třináct přihlášených, poslední příhoz byl odklepnut kladívkem licitátora Pavla Boudného necelou hodinu po poledni. Přilehlá restaurace s naší účastí počítala, k dispozici měli kromě občerstvení a nápojů i výběr ze tří obědových jídel, čehož většina účastníků setkání spokojeně využila.

Na samý závěr se u mikrofonu prostřídali funkcionáři našeho spolku, pokladník poprosil o úhradu všech mimořádných příspěvků pro klub, předseda klubu Jan Mottl se s účastníky spolu s licitátorem rozloučil a pozval je na první letní setkání v rekreačním středisku Jemčina v pohádkovém kraji řeky Nežárky.

Pavel Boudný, Radiojournal