Historický radioklub československý

Klubovní akce

Zpět na úvodní stránku HRČS
Zpět na klubovní akce


Volduchy, podzim 2021

Stejně jako v předchozích letech bylo podzimní setkání našeho spolku naplánováno v osecké sokolovně. Jenomže ta nám na poslední chvíli „bouchla“ a nezbylo než se urychleně poohlédnout v okolí po náhradním místě. Naštěstí nám vyšla vstříc sousední obec Volduchy nabídkou místního kulturního domu. Během pátku byly prostory vzorně připraveny pro naše potřeby, a to včetně velmi dobrého ozvučení sálu.

V sobotu byl dům otevřen pár minut po osmé hodině ranní, kdy už budovu obléhaly hloučky lidí obtěžkaných bedýnkami a balíky. Někteří využili zadního vchodu ze dvora, odkud byla zavážka sálu poněkud snazší. Jak bývá zvykem, některé obchody čile proběhly ještě před zahájením dražby, takže některé aukční přihlášky neohlášeně prořídly o některé položky. Dříve byla tato neřest penalizována v souladu s aukčním řádem.

Desátou hodinou dopolední byla zahájena dražba přístrojů přihlášených do aukce. Přihlášeno bylo celkem jedenáct účastníků a dražba licitovaná Pavlem Boudným trvala dvě hodiny proběhla bez přestávky, tedy na jeden zátah. Ceny ani opět nevybočovaly ze zvyklostí. Například Tesla Harmonie, kompletní a pěkně zachovalá za stovku, Tesla Opera za 800, o něco mladší přístroj Nabucco téhož výrobce, kompletní a hezký za pouhou korunu. Bakelitová „Slunečnice“ Philips 470A skončila na 700, Iron Kvinta na 300, ovšem Penta Luxus první série na 1100 Kč. Nabízeny byly i přenosné bateriové „kufříky“: Korting Tourist 38 vyšel na 1400 a miniaturní amatérská velmi povedená bateriovka, dokonce naplněná starobylými bateriemi, se vyšplhala na rovnou tisícovku. Překvapením byla i dražba zajímavých 1 kW žárovek, o něž měl v počátku přihazování zájem i kurátor našeho klubovního muzea Tesla. Zájemců však bylo více, cena za obě žárovky se nakonec vyšplhala na 350 Kč. Velkým překvapením bylo, když výherce dražby, kolega Standa Mráz svůj úlovek věnoval do muzejních sbírek. Děkujeme…

Poslední odklepnutí padlo přesně v poledne, době oběda. To se většina osazenstva sálu přesunula do vedlejší restaurace, kde se podával guláš. Nával hladových krků zpočátku obsluhu poněkud zaskočil, pak se ale věci pohnuly a na stoly začaly talíře s chutnými guláši přistávat jeden za druhým. Na čepu byla plzeňská piva i nealko. Podávala se káva i sladkosti.

Účast na posledním letošním setkání byla hojnější než loni, kdy byla republika paralyzována silným nárůstem onemocněných kovidem. Pamatujeme ale i podstatně hojnější účast než letošní cca padesátku lidí. Počasí docela přálo, během dne svítilo sluníčko. Ti, co se vraceli domů přes celou republiku po D1 ocenili, že je konečně opravená, tedy bez drncání, jediného zúžení či zdržení.

Na závěr se patří poděkovat všem, kteří pomohli poslední letošní akci zorganizovat, předně však Jiřímu Hájkovi z Rokycan a starostovi obce Volduchy Mgr. Michalovi Černému.

Pavel Boudný, Radiojournal